Augančių palūkanų išgąsdinti lietuviai augina išperkamosios nuomos rinką

Nekilnojamojo turto (NT) rinką pastarąjį pusmetį stabdant aukštoms palūkanų normoms, renesansą išgyvena išperkamosios būsto nuomos (angl. rent to buy) rinka. „Hanner“ duomenimis, per pirmus 7 šių metų mėnesius fiksuojamas 35 proc. augimas, palyginus su rekordiniu visų 2020 m. rezultatu.

Šiais metais jau 133 asmenys sudarė išperkamosios nuomos sutartis, kai per visus 2020-uosius buvo pasirašytos 83. Iš viso šia paslauga šiuo metu naudojasi 179 asmenys.

Pasak „Luminor“ vyriausiojo ekonomisto Žygimanto Maurico, sprendimą pasinaudoti išperkamosios nuomos paslauga skatina neapibrėžtumas.

„Neapibrėžtumas dėl ekonominės padėties, infliacijos, būsimų palūkanų normų bei nuomos kainų kilimas skatina atidėti sprendimą šiuo metu įsigyti būstą. „Išperkamoji nuoma” veikia kaip neapibrėžtumo mažinimo įrankis, suteikiantis asmeniui galimybę atsisakyti išsirinkto būsto pirkimo. Didesnę finansinę riziką šiuo atveju prisiima pardavėjas“, – sako ekonomistas.

NT skelbimų portalo „Aruodas.lt“ duomenys rodo, jog nuo metų pradžios butų nuomos kaina Vilniuje padidėjo 10 proc.

„Natūralu, augančios būsto nuomos kainos verčia apie nuosavą būstą galvojančius asmenis dairytis naujo kelio. Būsto nuoma su galimybe jį nusipirkti vėliau tampa patraukli ir dėl to, kad nereikia kaupti pradinio įnašo“, – sako Jurga Bagdonavičiūtė-Aldošinienė, „Hanner“ pardavimų vadovė.

Nuo 2015 m., kai „Hanner“ pristatė šią paslaugą rinkai, iš viso sudaryta 661 sutartis.

„Išperkamosios nuomos paslaugos naudotojai 3 metus  gyvena savo išsirinktame bute, bet nemoka bankams jokių palūkanų. Per šį laikotarpį asmens mokamos buto nuomos įmokos užskaitomos kaip pradinis įnašas kreditui gauti“, – kalba J. Bagdonavičiūtė-Aldošinienė.

Pasak jos, bene dažniausiai šią paslaugą renkasi šiuo metu besinuomojantys būstus asmenys, jau norintys įsikurti savo namuose. Fiksuojama, jog daugiau nei 70 proc. išperkamosios nuomos paslaugos naudotojų yra linkę rinktis būstus su pilna apdaila. Vidutinis pasirenkamo būsto plotas – 50,6 kv. m.

„Rent2Buy“ paslaugos naudotojų laukia keli etapai. Visų pirma asmuo, dar neturintis pradinio įnašo, išsirenka norimą butą. Tuomet jis kreipiasi į kredito įstaigą dėl finansinių galimybių įvertinimo. Gavus banko pažymą, sudaroma išperkamosios nuomos sutartis. Pradinio įnašo suma išskaidoma į fiksuotas mėnesines nuomos įmokas, kurios įprastai mokamos 36 mėnesius. Per nuomos laikotarpį sumokėtų įmokų suma skaičiuojama kaip pradinis įnašas jau gyvenant savo bute. Pasibaigus numatytam terminui, asmuo kreipiasi į banką ir išsprendžiami paskolos klausimai.

Informuojame, jog šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau apie slapukus skaitykite čia. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.