Kai pirmomis šalyje paskelbto karantino dienomis Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų direktorė inovacijoms profesorė Augustina Jankauskienė viešojoje erdvėje išvydo vieno mediko pagalbos šauksmą, ką jam daryti, kur izoliuotis, mat turėjo kontaktą su kolega, kuriam buvo patvirtinta koronavirusinė infekcija, ji taip pat susimąstė – tikrai, ką kolegai daryti.
Tą savaitgalį Santaros klinikų Šeimos medicinos centro gydytojui patvirtinta COVID-19 infekcija, ligoninės administracija nedelsdama ėmėsi veiksmų: buvo sudaryti su šiuo mediku tiesioginį kontaktą turėjusių kolegų sąrašai, su jais susisiekiama.
Ir kaip tik tą savaitgalį direktorė sulaukė statybų bendrovės „Hanner“ vadovo Arvydo Avulio skambučio. Verslininkas pasiteiravo profesorės, ar klinikos priimtų jų pagalbą – kvietimą apgyvendinti medikus, kuriems būtina saviizoliacija, sostinėje esančiame viešbutyje „Courtyard by Marriott“. A.Jankauskienė nedelsdama susisiekė su Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininku Valdu Pečeliūnu, perdavė „Hanner“ valdybos pirmininko kvietimą ir pasiteiravo nuomonės. Ji buvo vienareikšmiška – „už“.
Tuomet su kolegomis epidemiologais sudėliojo mechanizmą, kaip kuo atsakingiau pasirūpinti apgyvendinimu niekam nesukeliant didelės rizikos užsikrėsti virusu.
„Reikėjo aiškiai įvardyti, kas turi galimybę laikinai įsikurti viešbutyje, nes pasklidus žiniai apie tai kilo daug klausimų, tarkime, kai kurie kolegos teiravosi, ar jie galėtų viešbutyje įsikurti, nes dirba COVID skyriuje, taip pat ar tai mokama nakvynė, netgi toks žmogiškas pasiteiravimas, ar viešbutyje galima rūkyti, tad taisyklės buvo būtinos“, – portalui lrytas.lt sakė A.Jankauskienė.
Viešbutyje nutarta leisti 14 dienų izoliuotis tik tiems sveikatos priežiūros specialistams, kurie turėjo kontaktą su užsikrėtusiais COVID-19 infekcija ir kurie neturi galimybės įsikurti kitur. Apgyvendinamiems Vilniuje dirbantiems medikams nei už laiką, praleistą viešbutyje, nei už maistą mokėti nereikia. Tuo rūpinasi „Hanner“.
Nakvynė su pusryčiais kambaryje, kokiuose gyvena medikai, viešbučio svečiams kainuoja 100 eurų.
„Kol kas viskas vyksta sklandžiai, visas 24 valandas per parą. Štai neseniai, jau vėlai vakare, išvydusi skambutį iš nežinomo numerio iškart čiupau telefoną, tokie skambučiai visada sukelia nerimą. Skambino kardiologas iš ligoninės, pasakė, kad rūpinosi ligoniu, kuriam ką tik atėjo teigiamas koronaviruso tyrimo atsakymas. Susiskambinau su viešbučio administratore ir medikas iš budėjimo išvyko tiesiai į viešbutį, o apie vidurnaktį gavau jo žinutę, kad jau sėkmingai įsikūrė“, – pasakojo profesorė.
199 kambarius turinčiame „Courtyard by Marriott“ sveikatos priežiūros įstaigose dirbantiesiems yra paruoštas visas aukštas, jame – 40 kambarių. Viešbučio darbuotojai yra visiškai aprūpinti savisaugos priemonėmis.
Kontaktų su sergančiais COVID-19 turėję sveikatos priežiūros darbuotojai į viešbutį atvyksta per požeminį garažą, ten jiems paliktas kambario raktas, jie saugiai liftu pakyla iki jiems skirto numerio.
Tris kartus per dieną maisto, kurį išsirenka patys, jie užsisako naudojant „Wolt“ programėlę. Tiems, kurie ja naudotis nemoka, viešbučio darbuotojai telefonu padiktuoja meniu ir išgirdę pageidavimus užsako patys. Šilti patiekalai atvežti paliekami prie kambario durų.
Vieną kartą per dieną iš kambarių saugiai paimamos šiukšliadėžės, jos ištuštinamos ir tos pačios grąžinamos atgal.
„Kai sužinojau, kad turėjau kontaktą su sergančiuoju ir kad teks izoliuotis, pirmiausia ištiko šokas, bet ne todėl, kad nežinočiau, kur teks tai daryti, o todėl, kad pati galiu susirgti ir dar kitiems pavojų kelti“, – portalui sakė Santaros klinikų reumatologė Sigita Stropuvienė.
Su šeima daugiabutyje gyvenanti medikė prisiminė mačiusi skelbimą ligoninėje, kad yra galimybė apsigyventi viešbutyje, tad susisiekė telefonu su A.Jankauskiene ir išgirdo, kad tuoj pat gali ruoštis. Akimirksniu susipakavo daiktus, pasiėmė kompiuterį ir išvyko. Viešbučio administracija pasirūpino, kad medikės kambaryje veiktų belaidis internetas, tad ji visas dienas galėjo ramiai dirbti.
„Išties ši verslo pagalba sujaudino daugybę medikų. Kai tokia sudėtinga padėtis Lietuvoje, o tavimi kažkas pasirūpina, suteikia puikias sąlygas – tai išties dideli dalykai. Saviizoliacija apgalvota iki smulkmenų, jokių nesusipratimų, nesklandumų. Viskas labai laiku ir vietoje“, – prisiminė S.Stropuvienė. Po antro pakartotinio testo, kuris buvo neigiamas, ji sugrįžo į namus.
Viešbučio direktorė Sigita Rudzevičienė sakė, kad laikinai pas juos jau buvo apsigyvenę maždaug 20 medikų. „Bet tikrai ir dabar laukiame tų, kurie neturi kur praleisti būtinų 14 izoliacijos dienų, pasirūpinsime visais, kuriems reikia mūsų pagalbos“, – žadėjo ji.
Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras portalui lrytas.lt taip pat patvirtino, jog informaciją dėl nemokamo sostinės medikų laikino apgyvendinimo perdavė Vilniaus savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjai ir paprašė ja dalytis.
Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė Živilė Gudlevičienė apie šią galimybę pranešė per 16 tūkst. narių vienijančioje uždaroje medikų feisbuko grupėje. „Ir maniau, kad perskaitę mano žinutę į viešbutį plūstelės medikai, bet taip neatsitiko. Matyt, mes, lietuviai, esame kuklūs ir daugeliui tiesiog atrodo nesmagu naudotis tokiomis privilegijomis, kai visiems dabar nėra lengva“, – svarstė Ž.Gudlevičienė.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, šiuo metu Lietuvoje COVID-19 serga 202 sveikatos priežiūros specialistai, 64 iš jų vilniečiai, saviizoliacijoje dabar yra 1337 sveikatos priežiūros specialistai, Vilniuje jų – 798.
Šaltinis: