Nekilnojamojo turto rinkoje euras – praeities veiksnys
Euro laukimo nuotaikos šiemet paskatino Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos aktyvumą. Pirmąjį metų pusmetį, o ypač balandį, naujų būstų pardavimai buvo rekordiniai, jie rinkai suteikė turbulencijos. Tačiau su euru susijusios emocijos slūgsta, o valiutos keitimo akivaizdoje ryškės kitas rinkai svarbus veiksnys – augantys statybų kaštai.
Augo paklausa ir pasiūla
Didėjusi nekilnojamojo turto paklausa paskatino investuotojus imtis naujų projektų, kurie tapo balanso garantija. Tuo pačiu metu vartotojų nuogąstavimai dėl galimo kainų kilimo pakankamai greitai pradėjo sklaidytis.
Rinkoje šiuo metu yra kur kas daugiau vidutinės bei aukštesnės klasės būstų, o didžiausia paklausa ir toliau išlieka ekonominės klasės butams. Ryškėja tendencija kelerių metų perspektyvai, jog pirkėjai vis dažniau rinksis būstus su apdaila – Lietuva su Baltarusija Europoje yra likusios vienos, kuriose vis dar įprasta įsigyti būstus be apdailos, tuo tarpu kitose šalyse apie tai net nebesvarstoma.
Pokyčius nekilnojamojo turto rinkoje labiausiai lemia paklausos ir pasiūlos santykis, o augant paklausai, atitinkamai padidėjo ir pasiūla. Taip nutiko, kad ir patys investuotojai palyginus emociškai sureagavo tiek į didėjusį pirkėjų aktyvumą, tiek į artėjantį eurą, todėl didino investicijas.
Metų pabaigoje būstų pasiūla Vilniuje turėtų būti du kartus didesnė nei tuo pačiu metu pernai. Dėl to gali atsirasti prielaidų kainų korekcijai, bet labiau tikėtina, kad investuotojai mažins investicijas ir būsto pasiūla ir paklausa 2015 m. bus vėl subalansuota. Konservatyvi bankų politika tiek suteikiant finansavimą investuotojų projektams, tiek kredituojant gyventojus būstų įsigijimui, stipriai apriboja naujų nekilnojamojo turto burbulų ir didelių kainų pokyčių galimybes ir tikimybes.
Kainos nekito
Euro įvedimas didesnių pokyčių neturėjo nei Estijoje, nei Latvijoje. Lietuvoje su euru susijusios emocijos turėtų galutinai atslūgti kitų metų pirmoje pusėje, kartu atvės ir investuotojai, ir nekilnojamojo turto spekuliantai. Tad ryškesnio valiutos keitimo poveikio nekilnojamojo turto rinkai neturėtų būti, kol kas nėra pagrindo ir kainų pokyčiams – rinka stabili.
Pati sveikiausia rinka visiems jos dalyviams yra tuomet, kai nekilnojamojo turto kainos per metus kyla ne daugiau kaip 5 proc., tuomet investuotojai yra motyvuoti pradėti naujus projektus, spekuliantai paprastai nedalyvauja tokioje rinkoje ir nekelia panikos, o pirkėjui nėra spaudimo pirkti būstą kuo greičiau, kol jis nepabrango.
Kaštai auga
Kitas nekilnojamojo turto rinkai svarbus aspektas, nuo kurio priklauso kainodara – statybos darbų kainos. Šiuo metu statybos rinkos pajėgumai yra pilnai išnaudoti, paklausa ypač didėjo dėl daugiabučių namų renovacijos.
Jau šiemet stipriai keitėsi kai kurių statybos darbų kainos – pačių renovuojamų būstų kaštai išaugo 30-40 proc., fasadų darbai yra du kartus brangesni nei 2012 m., stogo darbų kaina, palyginus su 2013 m., padidėjo 50 proc.
Darbų kainų augimas daugeliu atveju yra susijęs su išaugusia statybiniu medžiagų paklausa ir darbo jėgos trūkumu šiame sektoriuje. Kvalifikuotų darbininkų bei statybos vadovų statybose trūksta, tarp darbdavių didėja konkurencija, naują darbo jėgą į Lietuvą įvežti yra problematiška, tad, natūralu, turės atitinkamai kilti atlyginimai.
Taip pat 2015 m. bus paskutiniai metai statyti B energinio efektyvumo namus, o nuo 2016 m. jau bus reikalaujama, kad visi naujai statomi namai atitiktų A klasę. Akivaizdu, kad daugumai statybos kompanijų, kurios dar nėra įgyvendinusios tokio projekto, susidurs su tam tikrais sunkumais. Griežtesni reikalavimai kokybei galimai didins ir statybos kaštus. Nors šiandien perkama daugiau B klasės būstų, galima sakyti, kad ir A klasės būstas jau surado savo pirkėją.
Komentaro autorius Arvydas Avulis, AB „Hanner“ valdybos pirmininkas
Informuojame, jog šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau apie slapukus skaitykite čia. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.