Nuo Vilniaus centrinės stoties skubėdami Sodų gatve žemyn Halės turgaus link, prasilenkdami su Gėlių gatve, grįžtelėkite į dešinę – nustebsite, kaip maloniai akims pasikeitė ši Stoties rajono vieta. O jeigu eisite pėsčiomis, toje vietoje pasukite į Sodų g. 6 pažymėto, modernaus ir tarsi pusiau perlenkto namo vartų arką – netrukus jau žingsniuosite apželdinta alėja, aukštyn terasomis kylančia tarp naujų mažaaukščių namų šlaitiniais stogais, puikiai įsiliejančių į senamiesčio architektūrą.
Objektas: daugiabučių namų kvartalas „Renesanso“
Adresas: Sodų g. 6, Vilnius
Vystytojas: UAB „Hanner“, UAB „Releven Project Management“
Projekto autoriai: UAB „Aketuri Architektai“
Kontrukcijų dalies autoriai: UAB „Menkov ir Savickas“
Butų skaičius: 141, (svečių apartamentų – 18 bei 4 komercinės patalpos)
Aukštų skaičius: 2-3 (su mansarda) ir 2 požeminiai
Statybų pabaiga: 2021 m.
Šioje atsinaujinančioje, traukos centru tampančioje Vilniaus senamiesčio dalyje NT vystymo bendrovė „Hanner“ pastatė devynis gyvenamuosius 2–3 aukštų namus su mansardomis. Daugiabučių namų kvartale „Renesanso“ suplanuoti 141 butas ir 18 svečių apartamentų, dauguma – su balkonais, lodžijomis arba terasomis, kurios suteikia išskirtinumą gyvenant senamiestyje. Viršutiniuose aukštuose erdvūs mansardiniai butai įrengti per 2 aukštus. Komfortiškas sąlygas užtikrina namų vidinių kiemų ramybė ir 2 aukštų požeminė parkavimo aikštelė su sandėliukais.
„Renesanso“ projektas – unikalus ne tik mūsų projektų portfelyje, bet ir visame Vilniuje. Šioje atsinaujinančioje Senamiesčio dalyje sparčiai kuriasi nauji verslai, restoranai, barai, vyksta daugybė renginių, užtikrintas geras susisiekimas. Šalia esantis Halės turgus įgauna naują veidą, tampa traukos centru su naujomis maisto kavinėmis bei kokybiškų prekių parduotuvėlėmis.
Matydami didelį šios miesto dalies potencialą, esame tikri, kad projektas dar labiau prisidės prie aplinkinio rajono virsmo į kultūros ir miesto gyvenimo centrą“, – sako UAB „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis.
Šio projekto vystymas užtruko šiek tiek ilgiau nei planuota, taip pat ir dėl archeologinių tyrimų. Sklypo su pastatais Sodų g. 6, Vilniuje, formavimosi pradžia siekia XVII a.: tuo metu tai buvo dalis didžiulės valdos sostinės istoriniame Rūdininkų priemiestyje, kuris visas sudegė XVIII a. gaisrų metu. Mūrinio pastato prie Sodų gatvės statyba vyko keliais etapais – nuo XIX a. vidurio iki XX a. pirmos pusės.
Seniausiai pastatytų statinių paskirtis buvo ūkinė, vėliau imta juos versti gyvenamaisiais pastatais, o dar vėliau čia atsirado ir komercinės paskirties patalpų. Nors būta įvairių projektų, bet jie neįgyvendinti, tad šis sklypas taip ir liko užstatytas nedideliais utilitarios architektūros statiniais, o seniausias valdos pastatas, stovintis prie gatvės, dėl rekonstrukcijų metu pakeistų fasado proporcijų nebeturėjo pirminės architektūrinės išraiškos.
Būdinga architektūra autentiškoje vietoje
Kaip pasakojo viena projekto autorių, UAB „Aketuri architektai“ architektė Edita Serapinaitė, prasidedant rekonstrukcijos projektui „Renesanso“, sklype dar buvo keletas mūrinių pastatų bei garažų, tačiau šios teritorijos užstatymas niekada nebuvo išskirtinis nei savo mastais, nei paskirtimi, nei architektūros išraiška, tad nebuvo būtinybės išsaugoti didesnės dalies teritorijos statinių ar laikytis susiklosčiusių jos užstatymo principų.
Pasak architektės, naujasis daugiabučių namų kvartalas suplanuotas kylančiame reljefe, todėl skyla į dvi terasas – apatinę ir žemutinę, kurių jungtis – platūs laiptai. Simboliška, kad būtent šioje vietoje yra istorinė kadaise buvusių dviejų sklypų jungtis: išlikusi kultūros paveldo vertybė – posesijų tvoros liekanos fragmentas, kuris moderniai įkomponuotas į laiptų dizaino sprendinį.
„Renesanso“ namai su mansardomis dera prie Vilniaus senamiesčiui būdingų pastatų su šlaitiniais stogais ir vidiniais kiemeliais. Būtent šį sostinės senamiesčio architektūros bruožą siekė pratęsti kvartalo projektuotojai. Perimetrinis namų išdėstymas pagal sklypo ribą suformavo alėją, jungiančią apatinę ir viršutinę terasas. Tarp namų suformuoti vidiniai kiemeliai sukuria lokalias erdves ir kyla per dvi reljefo terasas. Didžiausiame kiemelyje numatoma įrengti vaikų žaidimų aikštelę, kita dalis jų bus apželdintos.
Svarbus projektinis kvartalo struktūros aspektas – išsaugota buvusi įvažiavimo į teritoriją vieta iš Sodų g., ties sankryža su Gėlių gatve: būtent toje vietoje pastate įrengta arka, pro kurią automobiliai gali nusileisti į požeminę aikštelę, suprojektuotą po visu naujuoju kvartalu, o pėstieji pro šią arką patenka į vidinius kvartalo gyvenamuosius pastatus ir alėją tarp namų. Šiuo įgilintu įėjimu architektūriškai pabrėžiamas patekimas į kvartalo vidų, būdingas senamiesčiui.
Pastatui prie Sodų gatvės skirtas ypatingas dėmesys, siekiant išlaikyti būdingas charakteristikas bei architektūrines detales ir kartu kurti modernią architektūrą. Jis suprojektuotas kaip vientisas tūris, skaidomas į dvi plokštumas, kurios perspektyvoje sukuria kintantį vaizdą, dar labiau sustiprinamą pasirinktomis fasado apdailos priemonėmis. Kairioji pastato dalis atrodo aukštesnė, masyvesnė, o dešinioji dalis – su pirmo aukšto įtraukimu ir įgilinimu atrodo lengvesnė. Pastato fasado išskirtinumas – prakištų plytų mūras, jis ne tik modernios išraiškos, bet ir dera su šiai senamiesčio zonai būdingais istoriniais pastatų tūriais, bene vienintelis toks Vilniuje.
Fasado puošmena – sendinto tipo apdailos plytos
Pagrindinio „Renesanso“ kvartalo pastato prie Sodų gatvės fasadas papuoštas koncerno „Wienerberger“ pagamintų belgiškų sendinto tipo apdailos plytų „Terca Pagus Grijs WFD“ ažūru. Kaip pasakojo „Wienerberger AB“ atstovybės vadovas Vilmantas Pališkis, objektui tiektos pjautos plytos ir plytelės – tokios, kokių pageidavo pastatoarchitektai. „Šios apdailos plytos buvo pasirinktos visų pirma dėl estetinės išvaizdos. Be to, jas galima pjauti į dvi dalis, o perpjovus visos pusės yra gerosios. Taip pat užsakovus tenkino kainos ir estetikos santykis“, – pasakojo pašnekovas.
Plytos objektui parinktos ypač kruopščiai: architektai ne kartą lankėsi ekspozicijų salėje, buvo siųsti pavyzdžiai, norint pritaikyti patį tinkamiausią pustonį.
„Specialiai gaminti fragmentai buvo klijuojami objekte, parenkant produktui tinkamiausias mūro siūles – viskas tam, kad išgautume būtent tokį vaizdą, kokį norėjo matyti tiek investuotojai, tiek architektai“, – sakė pasiektu rezultatu besidžiaugiantis V. Pališkis.
Be to, su pasirinktu produktu buvo atlikti specialūs bandymai, siekiant išsiaiškinti, ar konkreti klijavimo sistema atlaikytų naudojamų plytų svorį. Bandymų rezultatai buvo teigiami.
pastato dalis atrodo aukštesnė, masyvesnė, o dešinioji dalis – su pirmo aukšto įtraukimu ir įgilinimu atrodo lengvesnė. Pastato fasado išskirtinumas – prakištų plytų mūras, jis ne tik modernios išraiškos, bet ir dera su šiai senamiesčio zonai būdingais istoriniais pastatų tūriais, bene vienintelis toks Vilniuje.
Žvelgia kokybiškais langais
Kokybiški langai papuošia kiekvieną pastatą. „Renesanso“ projekto pastatuose sumontuoti aukščiausios kokybės sertifikuoti IV92 profilio mediniai langai, pagaminti pagal naujausias gamybos technologijas, turintys išskirtinių šilumos izoliacijos savybių, sandarūs, ypatingos akustikos ir saugūs.
UAB „Sumeda“ projektui pagamino 440 vnt. langų, kurių bendras plotas sudaro 1850 m2. Bendrovės gamybos direktorius Egidijus Pudžemis sakė, kad dauguma langų yra panašių gabaritų: jų plotis – 1800 cm, aukštis – 2600 cm, bet pasitaikė ir keletas dar didesnių, kurių plotis 7000 cm, aukštis – 2100 cm. Langai pagaminti iš FSC sertifikuotos klijuotos pušies ir iš abiejų pusių padengti matiniais pilkais RAL7016 spalvos dažais. Įmonės produkcija atitinka medinių langų CE ženklinimo reikalavimus, skirtus šiluminėms savybėms, vėjo apkrovoms bei vandens nepralaidumui įvertinti, ir yra išbandyta bei sertifikuota akredituotose bandymų laboratorijose. Projektui „Renesanso“ pagaminti A+ klasės langai. Vidutinė deklaruojama Uw vertė – 0,75. Visi langai, kaip reikalauta, atitinka oru sklindančio garso izoliavimo rodiklį Rw-38dB, o į Sodų gatvę žvelgiantys langai – Rw-44dB, kad būtų užtikrintas maksimalus akustinis komfortas, leidžiantis butuose mėgautis tyla.
Bendrovės „Sumeda“ gaminiai sumontuoti visuose korpusuose, visose patalpose, išskyrus laiptines ir namo AB administracinę dalį. Kaip teigė E. Pudžemis, dėl išskirtinio namo AB fasado, iššūkiu tapo gaminių matmenys – prireikė nemažai laiko, priimant su jais susijusius sprendimus, juos derinant prie klinkerio plytelių žingsnio ir dirbant drauge su kitais rangovais. Tačiau įmonės ilgametė langų gamybos bei projektavimo patirtis ir glaudus bendradarbiavimas su užsakovais ir architektais leido sėkmingai įgyvendinti projekto sumanymus.
Pasirūpinta ypatinga detale – dienos šviesa
UAB „VELUX Lietuva“ pardavimų vadovas Marius Vinclovas atkreipia dėmesį, kad natūrali šviesa yra labai svarbi, todėl, vykdant statybos ar renovacijos darbus, privalu atkreipti dėmesį į šį esminį aspektą. Per mažas šviesos kiekis daro kambarius vizualiai mažesnius, o kai erdvėje šviesos užtektinai – ji atrodo didesnė ir komfortiškesnė. Kartu saulės šviesa yra laikoma ir natūraliu antidepresantu.
Stoglangiai – puikus sprendimas, norint išgauti daugiau dienos šviesos. Jiems esant, į erdves patenka du kartus daugiau natūralios šviesos, palyginti su įprastais vertikaliais langais.
Be jokios abejonės, natūrali šviesa turi ypatingą reikšmę gyventojų komfortui, todėl nieko keista, kad daugiabučių kvartalo „Renesanso“ projekto užsakovai išsirinko gerai žinomą langų ir stoglangių gamintoją UAB „VELUX Lietuva“.
„Buvo kelti aukšti reikalavimai šiluminėms ir garso izoliacijos savybėms“, – apie projekto detales pasakoja M. Vinclovas. Vadovaudamasi architektų nurodymais, UAB „VELUX Lietuva“ naudojo aukštos kokybės, didelių matmenų langų kombinacijas su specialiomis dekoratyvinėmis gegnėmis tarp jų. Pasirinktas modelis VELUX GGU 0066 – poliuretanu dengti stogo langai.
„Poliuretanu dengtiems stogo langams nereikia jokios priežiūros, jie ypač tinka vonios kambariams ir virtuvėms. Langas varstomas naudojant viršutinę rankeną, todėl po juo galima statyti baldus“, – teigia M. Vinclovas.
Baltas poliuretanas puikiai tinka šiuolaikiniam interjerui. Idealu drėgnoms patalpoms – tokioms kaip vonia ar virtuvė. Vientisa poliuretano danga neturi matomų sujungimo siūlių, todėl paviršius atsparus drėgmei.
Pasak M. Vinclovo, įgyvendinant šį projektą teko susidurti ir su didesniais iššūkiais, kai ieškota išskirtinių nestandartinių sprendimų. Pavyzdžiui, labai didelių stogo langų kombinacijų.
„Renesanso“ projektą vertiname labai gerai, džiaugiamės rezultatais ir jo įgyvendinimu. Kartu su visa komanda sklandžiai pavyko įgyvendinti tiek architektų, tiek vystytojo norus“, – sako M. Vinclovas.
UAB „Velansta“ įrengė aliuminio-stiklo konstrukcijas, laiptinių duris-vitrinas, komercinių patalpų vitrinas, panaudojant patikimą aliuminio sistemą „Sapa Building system“ SFB 4150 / SFB 086.
Patikimos monolitinio gelžbetonio konstrukcijos
Projektui „Renesanso“ įgauti formą tiesiogine prasme padėjo UAB „Fortesta LT“. Ji atliko projekto požeminės automobilių aikštelės ir visų aštuonių gyvenamųjų namų monolitinio gelžbetonio konstrukcijų įrengimo darbus. Bendrai šiems darbams prireikė daugiau nei 4 600 m3 betono.
Patyrusiai įmonei „Fortesta LT“ toks projekto dydis ir sudėtingumas buvo įprastas ir darbai vyko sklandžiai. Bet iššūkių kilo dėl darbų organizavimo ir sudėtingos logistikos. Sklypo planas ir aplinkinių namų išsidėstymas lėmė gana sudėtingą projekto architektūrą, o darbus sunkino sudėtingos medžiagų pristatymo į objektą Lietuvos sostinės senamiestyje sąlygos.
Objekte „Fortesta LT“ įgyvendino ne vieną sudėtingą sprendimą, o betoninių lauko laiptų su gėlynais gyvenamųjų namų komplekso vidaus kieme įrengimas betonavimo įmonei buvo vienas įdomiausių šio projekto akcentų.
Anot įmonės, viską numatyti tokiomis sąlygomis ir tokiame sudėtingo plano projekte buvo nelengva, todėl užsakovui ir projektuotojams teko tikslinti kai kuriuos sprendinius darbų vykdymo metu, o rangovai turėjo lanksčiai reaguoti į projekto pakeitimus. Tai didino didelių betonavimo darbų sudėtingumą. Kaip teigė įmonės vadovas, visas projektas buvo ir įdomus, ir išskirtinis: „Vykdyti didelės apimties betonavimo darbus sostinės senamiestyje visada nelengvas iššūkis, bet kartu ir įdomus, nes leidžia gyvai pamatyti miesto kultūrinius sluoksnius, o komandos profesionalūs sprendimai ir patirtis padeda sėkmingai susidoroti su iššūkiais.“
Po pagrindiniu kvartalo „Renesanso“ pastatu išsaugota nekilnojamoji kultūros paveldo vertybė – išlikęs nepakitęs nuo XVIII a. pastato rūsys, turintis cilindrinį skliautą. Jis yra vienintelis toks šioje teritorijoje. Gyventojai galės dairytis į sostinės paveldo vertybes ir iš savo būstų: mansardiniuose aukštuose atsiveria vaizdai į Vilniaus senamiestį.
View this post on Instagram
Straipsnio autorė: Vida Černiauskienė | Structum redakcija | Nuoroda į straipsnį
Nuotraukos: Laimonas Ciūnys