„Hanner“ vystytas projektas „Verkių slėnis“ sulaukė išskirtinio įvertinimo lietuviškaisiais NT Oskarais vadinamoje LNTPA Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Darnios plėtros akademijos organizuotoje ceremonijoje.
Ties Neries vingiu įsikūręs projektas „Verkių slėnis“ apdovanotas kaip geriausias gyvenamojo NT projektas per visą konkurso gyvavimo laikotarpį.
„Tai aukščiausias įmanomas įvertinimas NT projektui šiuo metu. Šį apdovanojimą gavę projektai – atsparūs laikmečiui, savo kokybe ir architektūrine mintimi išliksiantys įdomūs ir aktualūs dar ilgus metus“, – sako LNTPA vadovas Mindaugas Statulevičius.
Organizuotuose rinkimuose buvo renkami objektai ir bendrovės, kurie ne tik laimėjo pagrindinį konkurso „Už darnią plėtrą“ prizą praeityje, bet ir per savo gyvavimo laikotarpį pelnytai išsaugojo aukštos objekto kokybės standartus.
Auksinio konkurso apdovanojimą iš LNTPA prezidento M. Statulevičiaus ir Aplinkos ministro Simono Gentvilo atsiėmė „Hanner“ generalinis direktorius Algimantas Laurinavičius.
Apie projektą:
„Verkių slėnis“ – šalia Neries vingio esanti mažaaukščių gyvenamųjų namų gyvenvietė. Prieš 12 metų šioje įspūdingoje Verkių regioninio parko vietoje buvo Vilniaus pramoninių vandenų valymo įrenginiai, kuriuos pakeitė 9 vieno – keturių aukštų namai, kuriuose įrengta nuo 2 iki 12-os apartamentų.
Išskirtinio grožio vieta nulėmė daug sprendinių. Gamtos apsuptyje esančiam projektui tuo metu sukurtas specialus apželdinimo projektas: išsaugoti senieji medžiai bei pasodinta daug naujų, dekoratyvių augalų. Gyventojai gali mėgautis ir ypatingais kraštovaizdžiais, ir ramybe. Automobilių stovėjimo aikštelės tik požeminės, kieme automobiliai nestatomi.
„Verkių slėnio“ gyvenvietės kaimynystėje Švč. Trejybės (Trinapolio) bažnyčios ir Trinitorių vienuolynas. Tai – ypatinga piligrimų vieta, įdomus XVII – XVIII amžiaus architektūros objektas.
„Ši senosios architektūros kaimynystė taip pat įpareigojo pasitempti, atiduoti duoklę kultūriniam paveldui“, – sako projekto vystytojo, nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.
Išorės apdailai buvo naudojamos sendintos plytos, maumedžio dailylentės, šlaitiniams stogams – keramikinės čerpės, kurios yra viena iš seniausių ir ilgaamžiškiausių stogo dangų.
Daugiau nei prieš dešimtmetį statytoje gyvenvietėje taikyta aukštesnė kartelė garso ir šilumos izoliacijai. Namai pastatyti iš silikato plytų mūro, apšiltinti akmens vata.
Svetainės suprojektuotos taip, kad pro jų langus ir erdvius balkonus atsivertų vaizdas į patraukliausius kraštovaizdžius: Trinapolio bažnyčią ir vienuolyną, Verkių parko medžius, Neries upę ir Cedrono upelį. Antro–ketvirto aukšto gyventojai gali gėrėtis gamta erdviuose balkonuose – kai kurie siekia net 30 kv. m. – o pirmo aukšto butai turi atskirus išėjimus į vidinį kiemą. Viršutiniuose aukštuose įrengti stoglangiai. Daugelyje apartamentų buvo sudaryta galimybė įsirengti židinius, kad namai taptų dar jaukesni.
Retas daugiabutis namas gali pasigirti visą parą saugoma teritorija. Verkių slėnio teritorija yra aptverta ir visada stebima apsaugos darbuotojo.
Nors gyvenvietė įsikūrusi nuošalesnėje miesto vietoje, miško apsuptyje, netoliese yra viešojo transporto stotelės, parduotuvė, vaikų darželiai, mokykla. Aktyvaus laisvalaikio entuziastai gali mėgautis pasivaikščiojimais gryname ore, rinktis riedučius ar pasivažinėti dviračiais netoliese esančiu taku „EuroVelo – 11“.
Projektuotojas – A.P.F. „Grafo“, architektas – Raimundas Pilkauskas, vystytojas – UAB „HANNER“.
„Ši vieta, žinoma, unikali – miškingo Neries šlaito papėdėje, kitapus Cedrono upelio Trinapolio bažnyčia ir vienuolynas. Svarbiausia tai, kad šios aplinkos visuma nebuvo sugadinta – kvartalas sėkmingai papildė šios vietos tapatybę. Su jaukiomis vidinėmis erdvėmis, žinoma, be automobilių. Akivaizdu, kad šis kvartalas nėra vienuolyno dalis, bet jų sąveika yra optimali. Gyvenimo kokybę čia rodo ir maža gyventojų kaita“, – tikino T.Paulauskas.
Tuo tarpu D.Bardauskienė atkreipė dėmesį, jog tai yra pirmas gyvenamosios statybos objektas 2007 metais, tik prasidėjus konkursui, įvertintas kaip darnios plėtros pavyzdys. Jo išskirtinumas – buvusios vandens valymo stoties teritorijos sėkminga konversija į gyvenamąją statyba.
„Nugriovus apleistus pramoninius pastatus, esančius Verkių regioninio parko kultūrinėje ir gamtinėje aplinkoje, gyvenamojo kvartalo statybai parinktas tinkamas užstatymo tankumas ir aukštingumas. Kokybiškos statybinės medžiagos, fasadų spalvų ir medžiagų deriniai atspindi klasikai būdingą žavesį, derantį prie greta esančio bažnyčios bei vienuolyno ansamblio. Išsaugoti, įspūdingų lajų medžiai supa kompleksą, o erdvi kiemo teritorija, estetiški, gerai prižiūrimi kiemo želdiniai ir funkciniai ryšiai užtikrina ryšį su supančia gamta. Visi architektūriniai – urbanistiniai sprendimai buvo ilgai svarstomi visuomeninėse organizacijose, tačiau galutinis rezultatas pasiteisino“, – komentavo ji.
Šių metų konkurso „Už darnią plėtrą“ komisiją sudarė:
Mindaugas Statulevičius, LNTPA prezidentas – komisijos pirmininkas;
Doc. Dr. Dalia Bardauskienė – ISOCARP tarptautinės urbanistų ir architektų bendruomenės narė;
Darius Kvedaravičius – LR Aplinkos ministerijos viceministras;
Alvydas Kvedaravičius – Lietuvos statybininkų asociacijos ekspertas, UAB „YIT Lietuva“ NT plėtros skyriaus vadovas;
Doc. Linas Naujokaitis – Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus valdybos narys, Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto Architektūros fakulteto docentas;
Prof. Habil. Dr. Vytautas Martinaitis – Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto pastatų energetikos katedros profesorius;
Martynas Trimonis – AB „Swedbank“ Nekilnojamojo turto klientų skyriaus vadovas;
Evelina Povilaitytė – „Verslo žinių“ NT rubrikos redaktorė;
Justina Maciūnaitė – DELFI Būstas rubrikos redaktorė.